Wypadanie włosów, a następnie łysienie to jeden z największych problemów chorobowych XXI wieku. Zmagają się z nim coraz częściej już nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Niestety często jest to walka z wiatrakami, która prowadzi do utraty pewności siebie, własnej wartości, a nierzadko niestety również do depresji. Najczęstszą formą łysienia, jest łysienie androgenowe, które ma podłoże w zaburzeniach hormonalnych. Dotyka kobiety oraz mężczyzn, a polega w dużym skrócie na nadprodukcji androgenów, a w szczególności dihydrotesteronu, czyli pochodnej testosteronu.
Jak zdiagnozować łysienie androgenowe?
Najważniejszą i najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić po zaobserwowaniu pierwszych niepojących objawów jest bez wątpienie wizyta u doświadczonego lekarza trychologa, która nie tylko nas zbada oraz przeprowadzi dokładny wywiad, ale również zleci szereg badań, mających na celu wykrycie, a następnie poradzenie sobie z problemem. Takie działanie znacznie zwiększy efektywność leczenia, ale również pozwoli uniknąć nieprawidłowego doboru leczenia. Do najczęstszych badań, mających na celu wykrycie łysienia androgenowego zaliczamy przede wszystkich określenie stężenia testosteronu we krwi, poziomu wolnego i całkowitego testosteronu, dihydrotestosteronu oraz w przypadku kobiet hormonów tarczycy, jak i estrogenów.
Następnie warto wykonać trichogram lub trochoskopię. Zarówno pierwsze, jak i drugie badanie pozwala na dokładną analizę próbek włosów. Takie badanie jest możliwe jedynie dzięki specjalistycznym laboratoriom, które są w stanie precyzyjnie określić typ łysienia, a następnie pozwolić na wdrożenie optymalnego sposobu leczenia.
Jak możemy leczyć łysienie androgenowe?
Leczenie łysienia androgenowego jest zależne w głównej mierze od tego, jakie wyniki otrzymamy z wykonanych badań. Dopiero wtedy bowiem lekarz trycholog jest w stanie nakreślić dokładny plan leczenia. Najczęściej jednak w pierwszej kolejności stosowane są leki doustne o działaniu ogólnoustrojowym. Mają one na celu zahamować proces łysienia oraz redukować przemianę testosteronu w dihydrotestosteron. W takim wypadku jednak należy pamiętać o regularność, ponieważ tylko wtedy leczenie farmakologiczne ma jakikolwiek sens.
Innym sposobem jest leczenie za sprawą leków o działaniu miejscowym. W tym przypadku najczęściej stosowane są preparaty zawierające w swoim składzie minoksidyl w stężeniu dwóch lub pięciu procent. Są to najczęściej leki w formie wcierek lub szamponów. Mają one na celu pobudzenie wzrostu włosów, za sprawą zwiększenia przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry. Jeśli będziemy regularnie stosować tego typu leki, to efekty możemy zaobserwować już po pierwszych dwóch miesiącach.
Ostatnią i ostateczną instancją w leczeniu łysienia androgenowego jest transplantacja włosów. Decydujemy się jednak na nią dopiero wtedy, gdy pozostałe metody nie zdały rezultatu lub też w przypadku, gdy leczenie środkami farmakologicznymi zadziałało, ale wcześniejszy uszczerbek na zdrowiu był tak duży, że place bez włosów musimy wypełnić za sprawą przeszczepu.