Depilacja laserowa to od kilku już lat bardzo popularny zabieg, szczególnie w przypadku kobiet. Każda kobieta chce bowiem czuć się w pełni komfortowo, dlatego też dba o swoje ciało. Bardzo ważny aspektem jest zatem gładka i aksamitna skóra, a o taką trudno jeśli stosujemy tradycyjne metody depilacji. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być zatem depilacja laserowa, która już po kilku zabiegach daje bardzo dobre efekty, a owłosienie na poddanej zabiegi skórze nie pojawi się przez bardzo długi czas. Jak zatem przebiega depilacja laserowa, czym w ogóle jest i czy boli? Przekonajmy się.
Depilację laserową możemy polecić szczególnie osobom, które mają tendencje do wrastania włosków, tworzenia się stanów zapalnych w przypadku tradycyjnego golenia (krostki czy grudki na ciele) czy też tym, którzy chcą mieć gładka i aksamitną skórę przez bardzo długi czas bez konieczności ciągłego golenia – kilka zabiegów możemy bowiem wystarczyć na kilka lat.
Na czym polega depilacja laserowa?
Przed przystąpieniem do zabiegu zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety zawierającej pytania na temat naszego stanu zdrowia oraz przebytych chorób czy też zażywanych leków. Następnie na naszej skórze zostaje przeprowadzona próba laserowa. Wykonuje się ją po to, by sprawdzić jak skóra reaguje na podrażnienia. Jeśli nie ma żadnych niepożądanych efektów to możemy rozpoczynać zabieg właściwy.
W tym celu najczęściej lekarz używa lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę. Ta z kolei znajduje się w mieszku włosowym. Na skutek takiego działania zostaje ona zniszczona, a wraz z nią cały mieszek włosowy. Co ciekawe, w większości przypadków, dzień przed zabiegiem zostaniemy poproszeni o tradycyjne zgolenie włosów. Po zakończonej pracy, na naszą skórę nakładany jest specjalny preparat, który łagodzi wszelkie podrażnienia. Należy również pamiętać, że taki zabieg należy powtórzyć kilka razy. Wszystko dlatego, że włosy nie rosną w tym samym czasie, a jeden zabieg niszczy tylko te mieszki włosowe, które aktualnie są w fazie wzrostu. Dlatego też tak ważna jest regularność w zabiegach depilacji laserowej. Zabieg powtarzamy jest najczęściej raz w miesiącu przez okres około pół roku. Po tym czasie najczęściej możemy cieszyć się gładką skórą na bardzo długi czas.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Jak w przypadku każdego zabiegu, nawet tak nieinwazyjnego jak depilacja laserowa, występują pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do głównych z nich zaliczamy:
-
Opaleniznę na skórze,
-
Aktualną ciążę,
-
Przyjmowanie przez pacjenta leków światłouczulających, które mogą wejść w niechciane reakcje ze skórą po ingerencji światła laserowego,
-
Przebyte i aktualne nowotwory,
-
Obecne infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi,
-
Stosowanie przez pacjenta bronzerów, samoopalaczy czy betakarotenu w formie doustnej,
-
Zabieg będzie również często mało skuteczny w przypadku, gdy posiadamy włosy rude, siwe lub blond.