Dbamy wyjątkowo o włosy, ale cały czas nie możemy osiągnąć efektu, jaki sobie wymarzyliśmy? Warto w takim momencie zastanowić się co jest głównym problemem. Może wcale nie leży on w naszych włosach, ale skórze głowy, która jest wrażliwa, a niewłaściwie pielęgnowana może przynieść nam wielu kłopotów. Co zatem robić by takowych problemów uniknąć?
Na początku warto wspomnieć, że od skóry głowy wszystko się zaczyna. Jeśli odpowiedni o nią zadbamy o z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy uznać, że również i nasze włosy będą odpowiednio nawilżone i zadbane. Co za tym idzie nasza fryzura będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzyliśmy, a włosy będą gęste i lśniące. Do tej pory większość z Was zapewne w przypadku problemów z włosami, w pierwszej kolejności skupiało się właśnie na nich, stosując maski czy odżywki. Warto jednak w pierwszej kolejności skupić się na podstawie, czyli na skórze głowy. Zaniedbana skóra głowy zabiera bowiem szanse włosom na rośnięcie w sposób zdrowy i mocny. To właśnie w skórze głowy znajdują się cebulki włosów oraz to tam gromadzą się najważniejsze składniki odżywcze i sole mineralne. Zaniedbania w pierwszej kolejności doprowadzają do łupieżu, swędzenia i szybkiego przetłuszczania. Następnie włosy stają się cienkie, łamliwe i zaczynają wypadać.
Jakie mogą być przyczyny problemów skóry głowy?
Skóra głowy może utracić swoją równowagę z wielu względów. Najczęściej występującym problemem jest nieodpowiednia higiena. Warto od razu zaznaczyć, że samo mycie może nie wystarczyć. Poniżej wymieniamy najczęstsze powody utraty równowagi skóry głowy.
-
Czynniki atmosferyczne, połączone ze stresem i emocjami, nieodpowiednimi preparatami stosowanymi na włosy i skórę głowy mogą doprowadzić do zmiany płaszcza hydrolipidowego, co z kolei przyczynia się do podrażnień i dużego dyskomfortu.
-
Nadmierne wydzielanie się sebum, które widzimy jako przetłuszczające się włosy. Finalnie to jednak cierpi nasza skóra głowy, a nie same włosy.
-
Brak sebum, co jest równie szkodliwe jak jego nadmiar. Dochodzi do takiej sytuacji na skutek działania słońca, wiatru, zanieczyszczeń czy nieodpowiedniej wody (chlorowana, słona).
Jak temu zapobiec?
Odpowiednia kondycja skóry głowy ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszych włosów. W związku z tym warto skupić się na niej i poświęcić odrobinę czasu. Poniżej prezentujemy cztery sposoby, które w znacznym stopniu pomagają odpowiednio zadbać o skórę głowy.
Pierwsza zasada to mycie włosów w letniej wodzie. Najgorsze co możemy zrobić to mycie ich w wodzie gorącej. Wówczas zmywamy zbyt wiele sebum co przyczynia się do przesuszania skóry głowy, a następnie do łamliwości włosów, ich szorstkości i matowości. Najlepszą temperaturą dla naszej głowy jest podobna to temperatury ciała, czyli pomiędzy 36, a 38 stopni.
Druga zasada to stosowanie naturalnych ziół i preparatów. Do pielęgnacji skóry głowy warto używać takich ziół jak pokrzywa, tatarak, skrzyp czy łopian. Zioła przywracają bowiem prawidłowe nawilżenie skóry głowy, zmniejszają przetłuszczanie się włosów oraz działają przeciwbakteryjnie – a co najważniejsze są tanie, a mikstury możemy wykonywać sami.
Trzecim sposobem na zachowanie zdrowej skóry głowy jest jej masaż. Dobrze wykonany masaż potrafi poprawić ukrwienie cebulek włosowych, ponadto rozluźnia, relaksuje i usuwa napięcie skóry. Dzięki masażowi wzrost włosa jest szybszy, a przede wszystkim rosną one mocniejsze i zdrowsze.
Czwartą naszą poradą, ale równie ważną są peelingi, o których zapominamy, szczególnie jeśli mowa o skórze głowy. To właśnie one przynoszą świetne efekty za sprawą pozbycia się martwego naskórka oraz dokładnego oczyszczenia skóry głowy. Powinniśmy bowiem wiedzieć, że resztki kosmetyków i preparatów zbierają się wokół korzeni włosów, a co za tym idzie hamują ich wzrost. Dlatego tak ważne jest by usuwać go regularnie za sprawą peelingu skóry głowy.