Co powoduje siwienie włosów? Poznajmy przyczyny i rodzaje siwienia

siwienie włosów

Siwienie najczęściej kojarzy nam się ze starością, dlatego wielu z nas się jej bardzo boi i robi wszystko by uniknąć efektu siwienia. Niestety jest to efekt nieodzowny i tyczy się on właśnie zmian w organizmie wynikających z efektu starzenia. Niestety często prowadzi to do uczucia bezsilności oraz kryzysu stanu psychicznego. Warto jednak pamiętać, że wiek nie jest jedyną przyczyną powodującą zmianę barwy włosów. Sprawdź jakie mogą być inne powody tego wstydliwego dla wielu problemu.

Co może być przyczyną siwienia?

Powodów siwienia włosów jest naprawdę wiele. Najczęstszy to po prostu starzenie i coraz mniejsza produkcja barwnika odpowiadającego za nasz naturalny kolor. Jednakże nawet ludzie w bardzo młodym wieku zaczynają mieć problemy. Może mieć na to wpływ:

  • Stres – działa on bardzo niekorzystnie na nasz stan psychiczny, co niestety odbija się na całym organizmie. Co za tym idzie, cierpią na tym również włosy, a proces siwienia przyspiesza w bardzo szybkim tempie. W naszym życiu coraz częściej brakuje na chwilę wytchnienia, odpoczynku, a to prowadzi do napięć. W dalszej kolejności jesteśmy zdenerwowani i zestresowani, a to już prosta droga do siwienia, ale również innych, poważniejszych chorób.

  • Styl życia – jest to kwestia bardzo blisko powiązana ze stresem. To właśnie on bardzo często jest determinantą do rozpoczęcia niezdrowego stylu życia. W grę wchodzą używki czy alkohol. To z kolei prowadzi do obumierania komórek, co skutkuje siwieniem już nawet w młodym wieku.

  • Dieta – kolejny temat powiązany ze stresem i stylem życia. To jak się odżywiamy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Niedobór wielu witamin i minerałów powoduje siwienie włosów. Dlatego też powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na to, co jemy – wzbogacić naszą dietę w witaminę B, mięso, owoce, ryby i pieczywo pełnoziarniste.

  • Pielęgnacja włosów – również odpowiednia pielęgnacja ma bardzo duży wpływ na to, jak długo nasze włosy będą piękne, lśniące i zachowają swój naturalny kolor. Często stosowanie środków chemicznych może szybko doprowadzić do siwienia, ale także wypadania włosów.

Rodzaje siwienia włosów

Obecnie wyróżniamy dwa główne rodzaje siwienia włosów, które różnią się w zależności od okresu występowania zmian na skórze głowy.

  • Siwienie przedwczesne – jak sama nazwa wskazuje dotyczy osób już w bardzo młodym wieku, tj. 20-25 lat, a w skrajnych przypadkach może dopaść nawet dzieci! Taki proces wynika głównie z genów, ale także z chorób oraz nieodpowiedniej diety. W przypadku genów mamy z tym do czynienia jeśli już ktoś wcześniej w rodzinie zmagał się z tym problemem w młodym wieku. Jeśli jednak jesteśmy pierwsi z takimi objawami, to warto wykonać dokładne badania. Do siwienia może prowadzić bowiem niedoczynność tarczycy, ale również niedobór witamin z grupy B oraz wiele innych minerałów.

  • Siwienie fizjologiczne – jest to naturalny proces zachodzący w organizmie człowieka. Następuje on na skutek starzenia i aktualnie medycyna nie wymyśliła jeszcze sposobu by zahamować taki typ siwienia. Proces rozpoczyna się zazwyczaj powoli pomiędzy 30, a 40 rokiem życia i wraz z kolejnymi latami postępuje. Najczęściej pierwsze siwe włosy zauważamy w okolicach skroni oraz na czubku głowy. Warto jednak wspomnieć, że również w przypadku siwienia fizjologicznego, duży wpływ na okres rozpoczęcia występowania siwizny ma to jaki styl życia i dietę prowadzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne