Jakie mamy rodzaje włosów?

typy włosów

Włosy – temat na pozór prosty i znany, ale tak naprawdę zazwyczaj nie wiemy o nich zbyt wiele. A to właśnie dopiero dobrze poznane włosy oddadzą nam z czasem swoje prawdziwe piękno, bowiem wówczas będziemy mogli do nich dobrać jak najlepszą formę pielęgnacji. Wyróżniamy głównie takie włosy jak: normalne, przetłuszczające się, suche czy też mieszane. Możemy je również wyróżnić ze względu na szerokość i długość geograficzną, czyli europejskie, słowiańskie, azjatyckie, afroamerykańskie oraz indyjskie. Omówmy więc pokrótce każdy z typów włosów.

Włosy normalne

Są one najlepsze dla właściciela, ponieważ mamy z nimi najmniej niespodziewanych problemów przy pielęgnacji. Najczęściej są one zdrowe i nie przetłuszczają się, są sprężyste, układają się tak jak tego chcemy, a także mają naturalny połysk bez stosowania dodatkowych preparatów obciążających je. Ich dużym atutem jest fakt, że nie potrzebują one wyjątkowej pielęgnacji. Wystarczy je tylko chronić przed niesprzyjającymi dla włosów warunkami atmosferycznymi (mocne słońce, deszcz, śnieg czy silny wiatr) oraz myć 2-3 razy w tygodniu. Ponadto powinniśmy zmienić nieco sposób pielęgnacji, jeśli były one wcześniej farbowane. Wówczas mogą być lekko suche i warto zastosować odpowiednie preparaty.

Włosy przetłuszczające się

Niestety, w tym przypadku nie jest już tak kolorowo. Jest to bowiem jeden z najtrudniejszych przypadków, który wymaga stałej aprobaty. Jeśli tego nie robimy, taki typ włosów może być niestety powodem do kompleksów. Przetłuszczająca się skóra głowy to wynik nadmiernego wydzielania się łoju, znanego również jako sebum. Efekt końcowy jest taki, że włosy bardzo szybko tracą swoją naturalną objętość, stają się tłuste i wyglądają jakby były przygniecione. Ponadto takie włosy mają podatność do pojawiania się łupieżu, jak również dochodzi do sytuacji, gdy musimy każdego dnia myć włosy.

Włosy suche

To wręcz przeciwieństwo włosów przetłuszczających się. Są one najczęściej zniszczone, zaniedbane i często określane są bardzo brzydko, bowiem mianem tzw. „siana” na głowie. Ich cechą charakterystyczną jest łamliwość i wysuszona struktura włosa. Końcówki w tego typu włosach łatwo się rozdwajają, a włosy łatwo elektryzują.

Taki stan rzeczy często powstaje po częstych rozjaśnianiu oraz farbowaniu włosów. Innym powodem może być częste używanie suszarki, prostownicy i lokówki. W takim wypadku należy jak najszybciej zaprzestać używania tego typu sprzętu. W ruch z kolei powinny iść kosmetyki, które nawilżą naszą skórę głowy od środka. Ponadto powinniśmy pić duże ilości wody – dzięki temu mamy szansę, że naszym włosom zostanie przywrócony dawny blask i zdrowie i gęstość.

Włosy mieszane

Jest to równie trudny przypadek włosów. Włosy mieszane bowiem przetłuszczają się u nasady, ale zachowują suche końcówki., Co za tym idzie, powinniśmy je starannie pielęgnować, myjąc 2-3 razy w tygodniu. Używajmy jednak w tym celu bardzo delikatnych i nieobciążających naszych włosów szamponów. Odżywkę, którą nakładamy po myciu powinniśmy stosować jedynie od połowy długości włosów, dzięki czemu mogą zachować na dłużej swoją świeżość. Pamiętajmy również, że nie należy odzywki nakładać na skórę głowy, a także stosować tych gęstych, obciążających włosy. Spotęgują one bowiem proces przetłuszczania się włosów i doprowadzą do pojawiania się łupieżu na głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne