Jak skutecznie walczyć z łysieniem?

jak poradzic sobie z lysieniem

Problemy z wypadaniem włosów oraz coraz za tym idzie łysieniem dopada ogromny odsetek zarówno Polaków, jak i Polek. Często przyczyna takiego stanu rzeczy jest trudna do zdefiniowania. Wszystko może leżeć na podłożu hormonalnym, genetycznym, ale również może być związane z poważnymi chorobami, których jeszcze nie odkryliśmy. Na szczęście ogromny rozwój technologii i medycyny spowodował, że coraz szybciej i dokładniej potrafili zwalczać problemy z łysieniem czy to za sprawą terapii czy też cudownego leku, który potrafi zdziałać cuda. Czy jednak istnieje taki cudowny lek lub zabieg na problemy z łysieniem?

Czy istnieje skuteczny lek na łysienie?

Odpowiedź nie jest na pewno jednoznaczna. Oczywiście zanim w ogóle dojdziemy do odpowiedzi to trzeba sobie wprost powiedzieć, że podstawą jest odpowiednia diagnoza, która postawiona przez doświadczonego trychologa może okazać się zbawienna. Łysienie to bowiem bardzo złożony proces i znalezienie sedna problemu nie jest często wcale takie proste i oczywiste. Wpływa na nie wiele czynników, a do problemu wypadania włosów trzeba podchodzić kompleksowo. Często duże znaczenie ma nie tylko czynnik hormonalny czy genetyczny, ale również ten psychologiczny – w związku z tym nie możemy mówić o jednym skutecznym leku czy sposobie na leczenie łysienia. Terapia powinna być złożona, ale dokładnie zbadana.

Jak zatem wyleczyć łysienie?

Powiedzmy sobie na samym początku wprost. Na rynku mamy obecnie ogrom przeróżnych specyfików czy preparatów, które mają poprawić wygląd naszych włosów oraz sprawić, że znów staną się one gęste oraz lśniące. Pamiętajmy jednak, że na skórze pozbawionej mieszków włosowych, ponownie zaczną się one pojawiać. Taka rekonstrukcja włosów jest możliwa niestety jedynie przy pomocy przeszczepu włosów. Nie oznacza to jednak, że w ogóle powinniśmy zaprzestać stosowania leków czy preparatów na porost włosów. Wręcz przeciwnie. Jeśli mamy obecne mieszki włosowe to takie preparaty mogą być bardzo ważną składową całej terapii bądź też będą jej kontynuacją po wykonanym przeszczepie włosów.

Jakie leki i preparaty warto zastosować?

Wybór preparatów, nawet tych bez recepty jest naprawdę ogromny. W większości przypadków nie są one lekami, stąd też taki łatwy dostęp. Zadaniem takich środków powinno być przede wszystkim zatrzymanie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych oraz pobudzenie osłabionych włosów do wzrostu. Dlatego też powinniśmy stosować tylko takie szampony, wcierki, odżywki czy ampułki, które w swoim składzie mają takie substancje jak: minoksydyl, komórki macierzyste, witaminy, minerały, wciągu z ziół czy też aminexil. Wśród leków na receptę z kolei polecamy głównie środki, które działają na hormony – blokują konwersję testosteronu do DHT, ale w takim przypadku musimy jednak skonsultować to z lekarzem i dopiero wówczas rozpocząć taką terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne